chess-playing-hand

Održan 7. tradicionalni šahovski susret Saveza slijepih Republike Srpske i Saveza slepih Srbije

Dana 19. maja je održan tradicionalni prijateljski šahovski susret reprezentacija Saveza slepih Srbije i Saveza slijepih RS. Nacionalni sportski savez slepih i slabovidih Srbije bio je domaćin i organizator ovog susreta. Tokom prepodneva priređena je posjeta manastiru Rakovica u kojem su prezentovani kulturno istorijski objekti i izvršen obilazak spomenika Patrijarha Pavla. U popodnevnim časovima na otvaranju meča prisustvovali su Petar Vranjković predsjednik NSSSiS , Branko Suzić i sekretar SSS Jelena Stojanović koja je otvorila takmičenje. Ispred SSRS predsjednik je uručio poklon domaćinu, a radi se o uramljenom ručno izvezenom Zmijanjskom vezu. Domaćini su za goste priredili svečanu večeru i druženje uz pjesmu i pratnju harmonikaša.

Šestočlanu ekipu SSRS sačinjavali su: Momir Ašonja, Dušan Babić, Zoran Šešlija, LJubinko Rebić, Radomir Radanović i Miroslav Mandić. Ekipa Srbije je pobjedila rezultatom 3,5:2,5. Dušan Babić je osvojio jedan, a Ašonja Momir, Zoran Šešlija i NJubinko Rebić po pola poena.

Tradicionalni susret šahista Srbije i Srpske održan je po sedmi put, a osmi susret će biti održan naredne godine u Republici Srpskoj.

invaliditet

Saopštenje za medije

Lokalna radna grupa za Banjaluku u koju je uključeno 7 organizacija lica s invaliditetom, organizovala je događaj “Naša prava su vaša obaveza” povodom obilježavanja nastupajućeg Međunarodnog dana invalida 3. decembra i Dana volontera 10. decembra. Događaj se organizira u okviru kampanje “Invaliditet me ne određuje” projekta EMPOWER, kojeg finansiraju Evropska unija, Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Catholic Relief Services.

Danas je u okviru kampanje u hotelu IN održana prva javna tribina od planirane dvije, na kojoj su između ostalih učestvovali predstavnici udruženja lokalne radne gurpe za Banjaluku, lica s invaliditetom regije Banjaluka, odgovorna lica projekta Empower, mediji i nosioci lokalne vlasti koji su zaduženi za rješavanje pitanja kao i problematike lica s invaliditetom. Odabrane oblasti o kojima se danas debatovalo su proširene usluge – neophodan standard i personalna asistencija i prilagođen prevoz, a izlagači su bili Miroslav Mandić, predsjednik Gradske organizacije slijepih Banjaluka i Rodoljub Janjić, predsjednik Saveza invalida rada Banjaluka. Po završetku izlaganja, prisutni su kroz debatu dali konkretne prijedloge vezane za problematiku o kojoj se na tribini govorilo, te su usvojeni zaključci.

Lokalna radna grupa projekta EMPOWER za Banja Luku planira kroz čitav decembar dijeliti liflete na javnim mjestima, sportskim manifestacijama za lica s invaliditetom, imati medijske istupe, te stupati u lične kontakte s predstanicima vlasti kako bi javnosti ukazali na problematiku lica s invaliditetom, te ih pozvali da se priključe u stvaranju povoljnijeg okruženja za lica s invaliditetom.

„Gradski odbor udruženja invalida grada Banja Luka već duže vrijeme planira organizovati ovakvu kampanju pa smo veoma zadovoljnji što se u ovom trenutku uključio Caritas Bosne i Hercegovine sa svojim partnerima i projektom EMPOWER, te dao podršku u promicanju pitanja iz proširenih usluga i jačanju svijesti institucija vlasti svih nivoa u rješavanju ovih problema“, izjavio je Rodoljub Janjić, jedan od izlagača po temi sa javne tribine i predsjednik Saveza invalida rada grada Banjaluka.

Kroz ovu kampanju planiramo upoznati društvo s problematikom lica s invaliditetom, ali i po njenom završetku nastaviti s upornim i strpljivim dijalogom boriti se za rješavanje postavljenih pitanja u kampanji.

U našoj lokalnoj zajednici od 2005. godine, djelujemo pod nazivom Gradski odbor udruženja invalida grada Banja Luka i već desetak godina u povodu Dana invalida organizujemo sportske susrete lica s invaliditetom, gdje smo ove godine uključivanjem u aktivnosti projekta Empower znatno poboljšali obilježavanje Dana invalida sa organizovanim aktivnostima kampanje.

kuglanje

“Vikend sporta” 2021

Na kuglani Lauš 15. septembra je održan XVI međunarodni turnir u kuglanju za slijepa i slabovida lica a u okviru sportske manifestacije „Vikend sporta“ 2021 koja je proglašena manifestacijom od interesa za grad, te odlukom Skupštine podržana sa 2.850,00 KM. Na takmičenju je učestvovalo pet ekipa iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine sa trideset igrača u muškoj i ženskoj konkurenciji. Pored Gradske uprave grada Banja Luka realizaciju događaja je još podržalo Ministarstvo porodice, omladine i sporta Vlade Republike Srpske. U prisustvu takmičara i kolege Dejana Travara događaj je svečano otvorila i prigodnim riječima se obratila savjetnica gradonačelnika grada Banja Luka Mirna Savić Banjac.

Ekipni pobjednici su kuglaši kuglaškog kluba ŠUS „Svijetlost“ iz Osijeka a od banjalučana pojedinačno su se istakli Radomir Radanović i Hanka Čaldarević kao prvaci u kategoriji potpuno slijepih takmičara.

Gosti su u slobodno vrijeme posjetili kulturno-istorijske sadržaje i ugostiteljske objekte grada, tako da ovaj sportski događaj ima i svoju turističku notu.

Braille alphabet letters, vector illustration. Tactile writing system used by people who are blind or visually impaired.

Svjetski dan Brajevog pisma

4. januara 2021. je svjetski dan Brajevog pisma. Generalna skupština UN je 2018. godine zvanično odredila svjetski dan Brajevog pisma kao dan za podizanje svijesti o značaju Brajevog pisma kao sredstva komunikacije u potpunom ostvarivanju ljudskih prava za slijepe ili slabovide osobe. svjetski dan Brajevog pisma obilježava rođendan Luisa Braja, rođenog u Francuskoj 1809. godine, koji je zaslužan za stvaranje Brajevog pisma, široko korišćenog sistema čitanja i pisanja na dodir za slijepe osobe. Ovo je poseban kod napravljen od 6 podignutih tačaka na mreži. Postoje 63 kombinacije ovih tačaka, što znači da se mogu prevesti na mnoge jezike, uključujući muziku. Brajevo pismo je od suštinske važnosti za pismenost i cjeloživotno učenje slijepih, njihovu slobodu izražavanja i mišljenja, kao i socijalnu inkluziju. Ovo je u skladu sa članovima 21. i 24. Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom (CRPD) i Ciljem održivog razvoja (SDG) 4 koji se fokusira na inkluzivan i ravnopravan kvalitet obrazovanja i promociju mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve. Proslavljajući svjetski dan Brajevog pisma, Svjetska unija slijepih poziva sve zemlje da ratifikuju i primjene Marakeški sporazum koji omogućava distribuciju Brajevog pisma i drugog pristupačnog materijala za čitanje, bez prijetnje kršenjem autorskih prava. Ovo je odličan način da se osigura da Brajevo pismo ostane relevantno uz novu tehnologiju. Ovo je posebno bitno s obzirom na to da je u manje razvijenim zemljama proizvodnja Brajevog pisma skupa, što ograničava dostupnost materijala za čitanje slijepih. Štaviše, kako se svjet trudi da se izbori sa pandemijom COVID-19, pristup informacijama i materijalu za čitanje u pristupačnim formatima od suštinske je važnosti za slijepe i slabovide osobe. Stoga bismo ovom prilikom željeli da pozovemo vlade, kreatore politika i sve druge zainteresovane strane da osiguraju da materijali za čitanje budu dostupni u pristupačnim formatima, uključujući Brajevo pismo, tako da niko ne biva izostavljen.

sastanci

Sastanci sa lokalnim organizacijama u Trebinju i Sarajevu

Predsjednik Saveza slijepih RS Branko Suzić dana 08. i 10. februara posjetio je regiju Sarajevsko Romanijsku i Gornjeg Podrinja i Istočne Hercegovine.

U prostorijama Gradske organizacije slijepih i slabovidih lica Istočno Sarajevo upriličen je sastanak sa predstavnicima Međuopštinske organizacije slijepih Foča i GOS I. Sarajevo. Drugi sastanak je održan u hotelu Leotar u Trebinju uz učešće predstavnika MOS Trebinje i MOS Bileća.

Na oba sastanka obavljeni su konsultativni razgovori i razmjenjene informacije o stanju u lokalnim organizacijama i udruženjima slijepih u obje regije. Razmotreni su planovi rada za 2022. godinu i utvrđeni prioriteti. Konstatovano je da lokalna udruženja nisu zadovoljna sa nivoom podrške od strane većine lokalnih zajednica i sa Republičkog nivoa. Izražena su očekivanja da će se status lokalnih udruženja definisati odlukom Vlade RS. Istaknuto je da je pandemija značajno otežala funkcionisanje i rad Saveza i njegovih članica. Članstvo je dodatno pasivizirano, a rad organizacija reduciran i sveden na najnužniju mjeru. Organizacije iz Foče i Trebinja su posebno istakle problem nedostatka finansijskih sredstava za pokrivanje osnovnih troškova rada organizacija. Izražena su očekivanja da će kroz izmjene Pravilnika o medicinskim sredstvima biti poboljšan pristup ortopedskim i tiflotehničkim pomagalima, uprošćene procedure  ostvarivanja prava na ista, skraćeni rokovi korištenja, osavremenjena i proširena lista pomagala. Izražena su očekivanja da će se kroz izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida unaprijediti uslovi za stimulaciju poslodavaca pri zapošljavanju LSI, osigurati rezervisana radna mjesta za LSI sa težim stepenom invalidnosti i osnažiti Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida. S obzirom da značajan broj članova živi na rubu siromaštva nameće se potreba da se za socijalno ugrožena slijepa i slabovida lica osigura minimum socijalne sigurnosti povećanjem prosjeka socijalnih naknada i uvođenjem subvencija i beneficija kojima bi se djelimično uticalo na poboljšanje životnog standarda. Prisustvo novinara i dopisnika agencija i javnih RTV servisa, privatnih i lokalnih elektronskih i pisanih medija iskorišteno je na oba sastanka za pozivanje predstavnika lokalnih institucija i članstva da se odazovu i podrže programske i projektne aktivnosti organizacija slijepih i slabovidih lica iz Sarajevsko Romanijske regije i regije Istočne Hercegovine. Predsjednik Saveza i rukovodioci lokalnih organizacija Jovica Mijatović, Dara Đajić, Milutin Manović i Dušan Babić su na kraćim press konferencijama dali izjave koje su vjerno interpretirane i objavljene u elektronskim i štampanim medijima.