Brajevo pismo

Brajevo pismo je dosad najraširenije i najpraktičnije pismo kojim se služe slijepi. Iako neka tehnološka i tehnička rješenja zamjenjuju, dopunjuju ili, pak, pokušavaju da zamjene i dopune funkciju ovog pisma, ne mogu ga potpuno zamjeniti. 

U Bosni i Hercegovini je razrađen sistem Brajevog pisma koji se jedinstveno koristi, kako su tri jezika kojima se služe narodi ove zemlje veoma slični, bez obzira na dva pisma (ćirilicu i latinicu) koja nisu bitna za uspostavljanje jedinstvenog Brajevog sistema.

Brajevo pismo je reljefno, tačkasto pismo za slijepe koje je proizašlo iz Barbijerovog sistema 12 tačaka, koji su koristili vojnici kako bi pisali u mraku. Tek 1825. Luj Braj usavršava sistem od 6 tačaka koji omogućava i zapisivanje matematičkih formula i muzičkih nota. Kombinacijom tačaka koje se označavaju brojevima 1-6 može se dobiti 63 znaka. Znakovi se označavaju sa dve vertikalne kolone od kojih je lijeva kolona označena sa brojevima 1-3 odozgo prema dole, a desna sa 4-6 odozgo prema dole.

Početkom 2000. godine je, u organizaciji krovne asocijacije slijepih BiH u saradnji sa Centrima za slijepu djecu i omladinu iz Sarajeva i Dervente, formirana petočlana stučna komisija koja je izradila sistematizaciju Brajevog pisma za BiH.